6.3.2 Rezerwa na koszty likwidacji odwiertów, rekultywacji oraz koszty naprawy środowiska

Zasady rachunkowości

Rezerwa na koszty likwidacji odwiertów oraz Fundusz Likwidacji Zakładu Górniczego (FLZG)

Grupa tworzy rezerwę na przyszłe koszty likwidacji odwiertów, gdy na Grupie ciąży obowiązek likwidacji wykonanych odwiertów po zakończeniu eksploatacji. W przypadku, gdy rezerwy dotyczą kosztów likwidacji odwiertów stanowiących rzeczowe aktywa trwałe (nakłady na poszukiwanie i ocenę zasobów mineralnych), wartość zdyskontowanej rezerwy zwiększa wartość tych rzeczowych aktywów trwałych i po przejściu do fazy eksploatacji amortyzowana jest w okresie przewidywanego, ekonomicznego użytkowania odwiertów (zasady rachunkowości w nocie 6.1.1). Późniejsze korekty wysokości rezerwy, będące skutkiem zmian szacunków, są również ujmowane jako korekta wartości tego składnika rzeczowych aktywów trwałych. Korekty wysokości rezerwy wynikające ze zmiany dyskonta ujmuje się w rachunku zysków i strat. Wartość rezerwy na przyszłe koszty likwidacji odwiertów kopalnianych i magazynowych korygowana jest o wartość FLZG. 

FLZG tworzony jest na mocy Ustawy Prawo geologiczne i górnicze, która nakłada na Grupę obowiązek likwidacji zakładów górniczych po zakończeniu użytkowania. Odpisy na Fundusz Likwidacji Zakładu Górniczego ujmowane są w korespondencji z pozostałymi kosztami operacyjnymi. Środki FLZG są gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym i mogą być wykorzystane wyłącznie w celu pokrycia kosztów likwidacji zakładu górniczego lub jego oznaczonej części, a w szczególności kosztów: 

  • likwidacji i zabezpieczania otworów eksploatacyjnych, magazynowych, zrzutowych, obserwacyjnych i piezometrycznych, 
  • likwidacji zbędnych obiektów oraz demontażu maszyn i urządzeń, 
  • rekultywacji gruntów i zagospodarowania terenów po działalności górniczej, 
  • utrzymania obiektów przeznaczonych do likwidacji w kolejności zapewniającej bezpieczeństwo ruchu zakładu górniczego. 

Środki funduszu stanowią środki pieniężne o ograniczonej możliwości dysponowania wg MSR 7 i prezentowane są w grupie aktywów długoterminowych z uwagi na ich wieloletni charakter. 

Rezerwy związane z rekultywacją składowiska i ochroną środowiska

Grupa tworzy rezerwy na przyszłe zobowiązania z tytułu: 

  • kosztów rozpoznania i rekultywacji, remediacji i działań naprawczych zanieczyszczeń środowiska gruntowo-wodnego w związku z występowaniem prawnego lub zwyczajowego obowiązku wykonania tych czynności. Tworzona rezerwa odzwierciedla potencjalne koszty przewidziane do poniesienia, szacowane i weryfikowane okresowo, według cen bieżących. 
  • poniesienia obowiązkowych kosztów rekultywacji, remediacji i działań naprawczych dzierżawionych gruntów/działek przed przekazaniem gruntu leasingodawcy po zakończeniu umowy. 

Zmiany stanu rezerw wynikające ze zmiany stopy dyskonta (z tytułu upływu czasu) ujmowane są w rachunku zysków i strat, natomiast zmiany szacowanego kosztu rekultywacji, remediacji i działań naprawczych korygują wartość składnika, którego dotyczy rezerwa. Zmiany stanu wysokości rezerw będące skutkiem zmian szacunków wynikających np. z dokonania wcześniejszej rekultywacji terenu są traktowane jako korekta wartości składnika z tytułu prawa do użytkowania i zwiększenia wartości rezerwy do wartości faktycznie poniesionych kosztów rekultywacji. 

Istotne szacunki

Rezerwa na koszty likwidacji odwiertów

Wartość rezerwy oparta jest na szacunkach przyszłych kosztów likwidacji aktywów i rekultywacji gruntów, na które znaczący wpływ ma przyjęta stopa dyskonta oraz szacunek okresu wystąpienia przyszłych wypływów pieniężnych.  

Rezerwa na przyszłe koszty likwidacji odwiertów wyliczona jest w oparciu o koszt stanowiący średni koszt likwidacji odwiertów w poszczególnych zakładach wydobywczych w ciągu ostatnich trzech pełnych lat poprzedzających okres sprawozdawczy, skorygowany o prognozowany wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz zmianę wartości pieniądza w czasie. Uwzględnienie trzyletniego horyzontu czasowego wiąże się ze zróżnicowaniem ilości likwidowanych odwiertów i ich kosztu likwidacji w poszczególnych latach. 

Fundusz Likwidacji Zakładu Górniczego (FLZG)

Odpisy na Fundusz Likwidacji Zakładu Górniczego dokonywane są w wysokości 3% wartości rocznych odpisów amortyzacyjnych od rzeczowych aktywów trwałych zakładu górniczego (ustalonych zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób prawnych). 

Rezerwy związane z rekultywacją składowiska i ochroną środowiska

Wartości rezerw oparte na szacunkach przyszłych kosztów rekultywacji zanieczyszczeń, na które znaczący wpływ ma przyjęta stopa dyskonta oraz szacunek okresu wystąpienia przyszłych przepływów pieniężnych. 

  Nota  Rezerwa na koszty likwidacji odwiertów  Rezerwy związane z ochroną środowiska  Rezerwa na rekultywację składowiska  Razem 
Stan na 1 stycznia 2020    2 389  122  60  2 571 
Utworzenie ujęte w koszcie wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych  Nota 6.1.1.  706      706 
Utworzenie ujęte w rachunku zysków i strat  Nota 3.3.  83  10  6  99 
Pozostałe zwiększenia – FLZG    1      1 
Wykorzystanie    (28)      (28) 
Rozwiązanie ujęte w rachunku zysków i strat  Nota 3.3.  (45)  (16)    (61) 
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych    23      23 
           
Stan na 31 grudnia 2020    3 129  116  66  3 311 
część długoterminowa    3 094  92  55  3 241 
część krótkoterminowa    35  24  11  70 
  Nota  Rezerwa na koszty likwidacji odwiertów  Rezerwy związane z ochroną środowiska  Rezerwa na rekultywację składowiska  Razem 
Stan na 1 stycznia 2021    3 129  116  66  3 311 
Utworzenie ujęte w koszcie wytworzenia rzeczowych aktywów trwałych  Nota 6.1.1.  (384)  32    (352) 
Utworzenie ujęte w rachunku zysków i strat  Nota 3.3.  31  9  1  41 
Wykorzystanie    (34)      (34) 
Rozwiązanie ujęte w rachunku zysków i strat  Nota 3.3.  (68)  (55)  (47)  (170) 
Różnice kursowe z przeliczenia jednostek zagranicznych    41      41 
Zmiany w Grupie    427      427 
           
Stan na 31 grudnia 2021    3 142  102  20  3 264 
część długoterminowa    3 075  78  8  3 161 
część krótkoterminowa    67  24  12  103 

 

W 2021 roku do wyliczenia rezerwy na koszt likwidacji odwiertów i infrastruktury towarzyszącej na terenie Polski zastosowano stopę dyskonta w wysokości 0,94%, która jest wypadkową stopy zwrotu z aktywów w wysokości 3,46% oraz stopy inflacji napoziomie ciągłego celu inflacyjnego realizowanego przez NBP w wysokości 2,50% (na koniec 2020 roku stopa dyskonta przyjęta była na poziomie -1,22% jako wypadkowa stóp odpowiednio 1,25% i 2,50%). 

Wyniki wyszukiwania